D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali - June 11, 2014

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşecek olan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik  Festivali’nin programı belli oldu. Bu yıl 31 Temmuz / 1-2-3 Ağusto tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalin Gala Konserinde ünlü pianist ve besteci Fazıl Say, Dünya Prömiyerini yapacağı ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’ adlı eseri ile sahnede olacak. Dünyaca ünlü kemancı Vanessa Mae, Arjantinli tenor Jose Cura, 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi Fatma Said ve “Türkiye’nin 3 Tenoru” olarak tanınan Aykut Çınar, Ayhan Üştük, Şenol Talınlı gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 400’ü aşkın sanatçının sahne alacağı festivalin biletleri 30 Haziran itibarıyla Biletix’te…

D-MARİN TURGUTREİS ULUSLARARASI KLASİK MÜZİK FESTİVALİ, 10. YILINDA DÜNYA STARLARINI AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu’nun, Sanat Yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin programı açıklandı. 31 Temmuz, 1-2-3 Ağustos 2014 tarihlerinde Bodrum’da düzenlenecek olan festival, 10.yılında birbirinden değerli sanatçıların katılımıyla ve zengin repertuvarıyla müzikseverlere seslenecek. Dört gün boyunca, toplam yedi konserin gerçekleştirileceği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin açılış konserinde, Şef Naci Özgüç yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’a eşlik edecek. Fazıl Say’ın festival için Hermiyas Efsanesi’nin hüzünlü hikâyesinden etkilenerek yazdığı yeni eseri ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’un Dünya Prömiyeri D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali sahnesinde gerçekleşecek.

10. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali, ikinci, üçüncü ve dördüncü gecesinde de dünya devlerini ağırlamaya devam edecek. Festivalin ikinci gecesinde Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ve CSO üyelerinden oluşan Şef Rengim Gökmen yönetimindeki karma orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO’nun genç solistlerine, ikinci yarıda ise “3 Tenor” olarak tanınan ünlü tenorlar Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar’a eşlik edecek. 2 Ağustos Cumartesi akşamı dünyaca ünlü keman sanatçısı Vanessa Mae’yi Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ağırlayacak olan festival, 3 Ağustos Pazar akşamı ise kapanışı Şef Sergey Tararin yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası’yla sahne alacak olan dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Cura ve 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi ve önceki yıl festivalin gün batımı sahnesinde performansıyla ayakta alkışlanan Mısırlı Soprano Fatma Said ile yapacak.

Klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da yerli ve yabancı ziyaretçileri klasik müziğin evrensel değerleri çerçevesinde bir araya getirmek amacıyla düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl 31 Temmuz, 1-2-3 Ağustos tarihleri arasında, dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla müzikseverlerle buluşacak. 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) üyeliği kabul edilen ve sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl da klasik müziğin önde gelen isimlerine ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar 3 bini aşkın sanatçıyla 140 bini aşkın müziksevere ulaşan festival, bu yıl da müzikseverler için uzun bir soluklu bir program sunuyor.

D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali Fazıl Say’ın Yeni Eserinin Dünya Prömiyerine Ev Sahipliği Yapacak

Bu yıl da günbatımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını bir araya getirecek olan festival, ilk gününde dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ı ağırlayacak. Say’ın mitolojideki Yunus Balığı ile Hermiyas Efsanesi’nden esinlenerek bestelediği ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’ eserinin Dünya Prömiyeri D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali’nde gerçekleşecek. Mitolojideki hikâyede; Güllük Körfezi’nde yüzmek için arkadaşlarıyla denize giren ancak daha sonra izine rastlanamayan Hermiyas’la, onu sırtına alıp kurtardığı iddia edilen yunus balığının dostluğua nlatılıyor. Hikâyenin sonunda bu iki dostun cansız bedenine kumsalda rastlanıyor ancak ikisinin de yüzlerinden büyük mutluluk okunuyor. Fazıl Say’ın bu hüzünlü efsaneden etkilenerek bestelediği yeni eseri ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’, 31 Temmuz akşamında ilk kez klasik müzikseverlerle buluşacak.

Fazıl Say’a, festival in Gala Konserinde Şef Naci Özgüç yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ eşlik edecek. Hermiyas Efsanesi “Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk”dan esinlenerek tiyatro yazarı Özen Yula tarafından metne dökülen eserin anlatıcılığını Selçuk Yöntem üstlenirken; Serenad Bağcan da Viyana’nın ünlü çocuk korosu “Die Wiener Sängerknaben”den seçilen çocuk solist ile birlikte sahnede yer alacak…

Türkiye’nin İlk Ulusal Çocuk Senfoni Orkestrası, Dünyanın En Köklü Senfoni Orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçıları ile Sahnede Olacak… 

Festivalin 2. gecesinde dünyanın en köklü orkestralarından biri olan CSO, Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın (DÇSO) ile birlikte sahne alacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO solistleri ile sahne alırken, konserin ikinci yarısında Türkiye’nin “3 Tenor”u olarak anılan Aykut Çınar, Ayhan Uştuk ve Şenol Talınlı’ya eşlik edecek.

‘Albümü en çok satan klasik müzik sanatçısı’ unvanının yanı sıra, People Dergisi’nce ‘Dünyanın en güzel 50 insanı’ arasında gösterilen Vanessa Mae, festivalin 3. gecesinde müzikseverlerle buluşacak

6 yaşında kemanla tanışan, 10 yaşındayken Londra Filarmoni Orkestrası’nda çalmaya başlayan ve 12 yaşında ilk albümü Violin’i yapan ünlü müzisyen Vanessa Mae, 2 Ağustos Cumartesi akşamı, bu yıl kuruluşunun 15. yılını kutlayan Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’yla aynı sahneyi paylaşacak. Kemanıyla klasik eserlere farklı yorumlar getiren sanatçı, özgün düzenlemeleriyle de adından sıkça söz ettiriyor.

Arjantinli dünyaca ünlü tenor Jose Cura ve Mısırlı Soprano Fatma Said’den Unutulmayacak Bir Müzik Gecesi…  

Yurt içinde ve yurt dışında kendi alanında referans organizasyonlardan biri haline gelen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserinde, dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Curave soprano Fatma Said, şef Sergey Tararin yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası eşliğinde sahne alacak. 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması’nda aldığı birincilik sonrasında, 9. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali’ndeki günbatımı konserinde sergilediği performansıyla da klasik müzik tutkunlarının büyük beğenisini kazanan Mısırlı soprano Fatma Said, festival kapsamında ikincikez klasik müzikseverlere seslenmiş olacak.

Günbatımı Resitalleriyle Güne Müzikle Veda…

Dünyada, bir marinada gerçekleştirilen tek klasik müzik festivali olmaözelliğine sahip olan festivalde, bu yıl da günbatımı resitalleri ve gece konserleri olmak üzere toplamda yedi konser yer alacak. Klasik müzikseverlerin yakından takip ettiği günbatımı resitalleri festivalin ikinci, üçüncü ve son günlerinde saat 19.00’da marina içindeki anfi-tiyatroda ücretsiz olarak izlenebilecek. 1 Ağustos Cuma akşamı flüt sanatçısı Bülent Evcil ve arp sanatçısı Çağatay Akyol ilk günbatımı resitalinde sahne alacak. 2 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek 2. günbatımı resitalinde Chopin Prelüdler ve George Sand’in eserlerini Meltem Cumbul’un sesi ve piyanoda Şevki Karayel’in yorumuyla müzikseverlerle buluşturacak olan ‘George Sand and Chopin Prelüdler’ projesi yer alacak. 3 Ağustos Pazar günü ‘Leyla Gencer Anısına’ gerçekleşecek son günbatımı resitalinde soprano Eylem Demirhan Duru, ünlü piyanist Demet Eytemiz’le sahne alacak.

FestivalBiletlerinin Satışından Sağlanacak Gelirin Tamamı Bu Yıl da Tohum Otizm Vakfıile Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak…

Doğuş Grubu kültür-sanatın ülkemizdeki gelişimine destek olmak amacıyla çeşitli projeler hayata geçirerek devamlılığını sağlamaktadır. Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun restorasyonunu gerçekleştiren ve ana sponsorluğunu üstlenen Doğuş Grubu, aynı zamanda orkestrayı daha önce hiç ziyaret etmediği Anadolu şehirlerindeki devlet üniversitelerine götürmek ve bu şekilde üniversite öğrencilerine ve yerel toplumlara klasik müziği tanıtmak amacıyla 2009 yılından beri CSO ana sponsorluğu kapsamında, “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesini yürütmektedir.

Konser gelirleriyle gerçekleştirilen sosyal sorumluluk destek çalışmalarına, bu yıl da yerel ve uluslararası çapta devam ediliyor. Bu yıl 10.’su düzenlenecek D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinden sağlanacak bilet satış gelirinin tamamı,Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak.

Festival biletleri 30 Haziran itibarıyla, D-Marin Turgutreis bilet satış ofisinden ve Biletix’ten temin edilebilecek. Bilet fiyatlarının 30 ila 50 TL arasında değiştiği festivalde, kombine fiyatı ise 125 TL olarak belirlendi.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Hakkında;

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, klasik müziğin, ülkemizdeki gelişimi, daha çok dinleyiciye ulaşması, Türk sanatçılarının dünya çapında çalışmalara imza atmasına katkı sağlamak amacıyla 2005 yılından bu yana, Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ile D-Marin Turgutreis’te düzenlenmektedir.

Etkinlik, bir marinada düzenlenen ilk ve tek festival olma özelliği taşımaktadır. Dört gün süresince; günbatımı ve gece konserleri ile yedi konser sunan festival, ülkemizde sadece klasik müziğe yer veren ayrıcalıklı yerini korumaktadır.

Düzenlendiği ilk yıl 7 bin, ikinci yıl 12 bin, üçüncü yıl 13 bin 500, dördüncü yıl 14 bin 100, dinleyiciye ulaşan Festival, beşinci yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilmiştir. Beşinci yılında Festival’i yaklaşık 15 bin seyirci izlemiştir. Festival’in altıncı yılında 17 bin 250 kişilik katılım ile Festival’e olan ilgi artarak devam etmekte olup; yedinci yılında katılım 17 bin 500 kişiye, sekizinci yılında ise 20.500 kişiye ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıl 9’uncusu düzenlenen festival 21 bin kişiye ulaşmıştır. Andante Dergisi tarafından düzenlenmekte olan 2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü”ne layık bulunan festival, aynı yıl Skalite Ödülleri’nde D-MarinTurgutreis’e Bölge Özel Ödülü’nü kazandırmıştır.

Festival’in önümüzdeki yıllardada artan bir ilgiyle takip edilmesi, bu yolla ülkemizde klasik müziğin geniş kitlelere dinletilebilmesi, yabancı sanatçı ve orkestraların Türk izleyicilerle daha fazla buluşması hedeflenmektedir.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali - June 11, 2014

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşecek olan D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik  Festivali’nin programı belli oldu. Bu yıl 31 Temmuz / 1-2-3 Ağusto tarihlerinde gerçekleştirilecek festivalin Gala Konserinde ünlü pianist ve besteci Fazıl Say, Dünya Prömiyerini yapacağı ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’ adlı eseri ile sahnede olacak. Dünyaca ünlü kemancı Vanessa Mae, Arjantinli tenor Jose Cura, 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi Fatma Said ve “Türkiye’nin 3 Tenoru” olarak tanınan Aykut Çınar, Ayhan Üştük, Şenol Talınlı gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 400’ü aşkın sanatçının sahne alacağı festivalin biletleri 30 Haziran itibarıyla Biletix’te…

D-MARİN TURGUTREİS ULUSLARARASI KLASİK MÜZİK FESTİVALİ, 10. YILINDA DÜNYA STARLARINI AĞIRLAMAYA HAZIRLANIYOR

Kurucu destekçiliğini Doğuş Grubu’nun, Sanat Yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin programı açıklandı. 31 Temmuz, 1-2-3 Ağustos 2014 tarihlerinde Bodrum’da düzenlenecek olan festival, 10.yılında birbirinden değerli sanatçıların katılımıyla ve zengin repertuvarıyla müzikseverlere seslenecek. Dört gün boyunca, toplam yedi konserin gerçekleştirileceği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin açılış konserinde, Şef Naci Özgüç yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’a eşlik edecek. Fazıl Say’ın festival için Hermiyas Efsanesi’nin hüzünlü hikâyesinden etkilenerek yazdığı yeni eseri ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’un Dünya Prömiyeri D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali sahnesinde gerçekleşecek.

10. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali, ikinci, üçüncü ve dördüncü gecesinde de dünya devlerini ağırlamaya devam edecek. Festivalin ikinci gecesinde Türkiye’nin ilk ve tek ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) ve CSO üyelerinden oluşan Şef Rengim Gökmen yönetimindeki karma orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO’nun genç solistlerine, ikinci yarıda ise “3 Tenor” olarak tanınan ünlü tenorlar Şenol Talınlı, Ayhan Uştuk ve Aykut Çınar’a eşlik edecek. 2 Ağustos Cumartesi akşamı dünyaca ünlü keman sanatçısı Vanessa Mae’yi Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ağırlayacak olan festival, 3 Ağustos Pazar akşamı ise kapanışı Şef Sergey Tararin yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası’yla sahne alacak olan dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Cura ve 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi ve önceki yıl festivalin gün batımı sahnesinde performansıyla ayakta alkışlanan Mısırlı Soprano Fatma Said ile yapacak.

Klasik müziğin gelişimine katkıda bulunmak ve Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden Bodrum’da yerli ve yabancı ziyaretçileri klasik müziğin evrensel değerleri çerçevesinde bir araya getirmek amacıyla düzenlenen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl 31 Temmuz, 1-2-3 Ağustos tarihleri arasında, dünyaca ünlü sanatçıların katılımıyla müzikseverlerle buluşacak. 2009 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) üyeliği kabul edilen ve sanat yönetmenliğini Yücel Canyaran’ın üstlendiği D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl da klasik müziğin önde gelen isimlerine ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar 3 bini aşkın sanatçıyla 140 bini aşkın müziksevere ulaşan festival, bu yıl da müzikseverler için uzun bir soluklu bir program sunuyor.

D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali Fazıl Say’ın Yeni Eserinin Dünya Prömiyerine Ev Sahipliği Yapacak

Bu yıl da günbatımı ve gece konserleriyle klasik müzik tutkunlarını bir araya getirecek olan festival, ilk gününde dünyaca ünlü piyanistimiz Fazıl Say’ı ağırlayacak. Say’ın mitolojideki Yunus Balığı ile Hermiyas Efsanesi’nden esinlenerek bestelediği ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’ eserinin Dünya Prömiyeri D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali’nde gerçekleşecek. Mitolojideki hikâyede; Güllük Körfezi’nde yüzmek için arkadaşlarıyla denize giren ancak daha sonra izine rastlanamayan Hermiyas’la, onu sırtına alıp kurtardığı iddia edilen yunus balığının dostluğua nlatılıyor. Hikâyenin sonunda bu iki dostun cansız bedenine kumsalda rastlanıyor ancak ikisinin de yüzlerinden büyük mutluluk okunuyor. Fazıl Say’ın bu hüzünlü efsaneden etkilenerek bestelediği yeni eseri ‘Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk’, 31 Temmuz akşamında ilk kez klasik müzikseverlerle buluşacak.

Fazıl Say’a, festival in Gala Konserinde Şef Naci Özgüç yönetimindeki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ eşlik edecek. Hermiyas Efsanesi “Yunus Balığı Sırtındaki Çocuk”dan esinlenerek tiyatro yazarı Özen Yula tarafından metne dökülen eserin anlatıcılığını Selçuk Yöntem üstlenirken; Serenad Bağcan da Viyana’nın ünlü çocuk korosu “Die Wiener Sängerknaben”den seçilen çocuk solist ile birlikte sahnede yer alacak…

Türkiye’nin İlk Ulusal Çocuk Senfoni Orkestrası, Dünyanın En Köklü Senfoni Orkestralarından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Sanatçıları ile Sahnede Olacak… 

Festivalin 2. gecesinde dünyanın en köklü orkestralarından biri olan CSO, Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası olan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın (DÇSO) ile birlikte sahne alacak. Şef Rengim Gökmen yönetimindeki orkestra, konserin ilk yarısında DÇSO solistleri ile sahne alırken, konserin ikinci yarısında Türkiye’nin “3 Tenor”u olarak anılan Aykut Çınar, Ayhan Uştuk ve Şenol Talınlı’ya eşlik edecek.

‘Albümü en çok satan klasik müzik sanatçısı’ unvanının yanı sıra, People Dergisi’nce ‘Dünyanın en güzel 50 insanı’ arasında gösterilen Vanessa Mae, festivalin 3. gecesinde müzikseverlerle buluşacak

6 yaşında kemanla tanışan, 10 yaşındayken Londra Filarmoni Orkestrası’nda çalmaya başlayan ve 12 yaşında ilk albümü Violin’i yapan ünlü müzisyen Vanessa Mae, 2 Ağustos Cumartesi akşamı, bu yıl kuruluşunun 15. yılını kutlayan Şef Oğuzhan Balcı yönetimindeki Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası’yla aynı sahneyi paylaşacak. Kemanıyla klasik eserlere farklı yorumlar getiren sanatçı, özgün düzenlemeleriyle de adından sıkça söz ettiriyor.

Arjantinli dünyaca ünlü tenor Jose Cura ve Mısırlı Soprano Fatma Said’den Unutulmayacak Bir Müzik Gecesi…  

Yurt içinde ve yurt dışında kendi alanında referans organizasyonlardan biri haline gelen D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin kapanış konserinde, dünyaca ünlü Arjantinli tenor Jose Curave soprano Fatma Said, şef Sergey Tararin yönetimindeki Moskova Senfoni Orkestrası eşliğinde sahne alacak. 2012 Leyla Gencer Şan Yarışması’nda aldığı birincilik sonrasında, 9. D-Marin Turgutreis Klasik Müzik Festivali’ndeki günbatımı konserinde sergilediği performansıyla da klasik müzik tutkunlarının büyük beğenisini kazanan Mısırlı soprano Fatma Said, festival kapsamında ikincikez klasik müzikseverlere seslenmiş olacak.

Günbatımı Resitalleriyle Güne Müzikle Veda…

Dünyada, bir marinada gerçekleştirilen tek klasik müzik festivali olmaözelliğine sahip olan festivalde, bu yıl da günbatımı resitalleri ve gece konserleri olmak üzere toplamda yedi konser yer alacak. Klasik müzikseverlerin yakından takip ettiği günbatımı resitalleri festivalin ikinci, üçüncü ve son günlerinde saat 19.00’da marina içindeki anfi-tiyatroda ücretsiz olarak izlenebilecek. 1 Ağustos Cuma akşamı flüt sanatçısı Bülent Evcil ve arp sanatçısı Çağatay Akyol ilk günbatımı resitalinde sahne alacak. 2 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşecek 2. günbatımı resitalinde Chopin Prelüdler ve George Sand’in eserlerini Meltem Cumbul’un sesi ve piyanoda Şevki Karayel’in yorumuyla müzikseverlerle buluşturacak olan ‘George Sand and Chopin Prelüdler’ projesi yer alacak. 3 Ağustos Pazar günü ‘Leyla Gencer Anısına’ gerçekleşecek son günbatımı resitalinde soprano Eylem Demirhan Duru, ünlü piyanist Demet Eytemiz’le sahne alacak.

FestivalBiletlerinin Satışından Sağlanacak Gelirin Tamamı Bu Yıl da Tohum Otizm Vakfıile Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak…

Doğuş Grubu kültür-sanatın ülkemizdeki gelişimine destek olmak amacıyla çeşitli projeler hayata geçirerek devamlılığını sağlamaktadır. Türkiye’nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nı kuran, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nun restorasyonunu gerçekleştiren ve ana sponsorluğunu üstlenen Doğuş Grubu, aynı zamanda orkestrayı daha önce hiç ziyaret etmediği Anadolu şehirlerindeki devlet üniversitelerine götürmek ve bu şekilde üniversite öğrencilerine ve yerel toplumlara klasik müziği tanıtmak amacıyla 2009 yılından beri CSO ana sponsorluğu kapsamında, “Kampüste Senfonik Akşamlar” projesini yürütmektedir.

Konser gelirleriyle gerçekleştirilen sosyal sorumluluk destek çalışmalarına, bu yıl da yerel ve uluslararası çapta devam ediliyor. Bu yıl 10.’su düzenlenecek D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali konserlerinden sağlanacak bilet satış gelirinin tamamı,Tohum Otizm Vakfı ve Bodrum Sağlık Vakfı’na bağışlanacak.

Festival biletleri 30 Haziran itibarıyla, D-Marin Turgutreis bilet satış ofisinden ve Biletix’ten temin edilebilecek. Bilet fiyatlarının 30 ila 50 TL arasında değiştiği festivalde, kombine fiyatı ise 125 TL olarak belirlendi.

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali Hakkında;

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, klasik müziğin, ülkemizdeki gelişimi, daha çok dinleyiciye ulaşması, Türk sanatçılarının dünya çapında çalışmalara imza atmasına katkı sağlamak amacıyla 2005 yılından bu yana, Doğuş Grubu kurucu destekçiliği ile D-Marin Turgutreis’te düzenlenmektedir.

Etkinlik, bir marinada düzenlenen ilk ve tek festival olma özelliği taşımaktadır. Dört gün süresince; günbatımı ve gece konserleri ile yedi konser sunan festival, ülkemizde sadece klasik müziğe yer veren ayrıcalıklı yerini korumaktadır.

Düzenlendiği ilk yıl 7 bin, ikinci yıl 12 bin, üçüncü yıl 13 bin 500, dördüncü yıl 14 bin 100, dinleyiciye ulaşan Festival, beşinci yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilmiştir. Beşinci yılında Festival’i yaklaşık 15 bin seyirci izlemiştir. Festival’in altıncı yılında 17 bin 250 kişilik katılım ile Festival’e olan ilgi artarak devam etmekte olup; yedinci yılında katılım 17 bin 500 kişiye, sekizinci yılında ise 20.500 kişiye ulaşmıştır. Geçtiğimiz yıl 9’uncusu düzenlenen festival 21 bin kişiye ulaşmıştır. Andante Dergisi tarafından düzenlenmekte olan 2012 Donizetti Klasik Müzik Ödülleri kapsamında “Yılın Klasik Müzik Etkinliği Ödülü”ne layık bulunan festival, aynı yıl Skalite Ödülleri’nde D-MarinTurgutreis’e Bölge Özel Ödülü’nü kazandırmıştır.

Festival’in önümüzdeki yıllardada artan bir ilgiyle takip edilmesi, bu yolla ülkemizde klasik müziğin geniş kitlelere dinletilebilmesi, yabancı sanatçı ve orkestraların Türk izleyicilerle daha fazla buluşması hedeflenmektedir.